بیماریها و درمان

با بیماری ایدز آشنا شوید، راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید

با بیماری ایدز آشنا شوید، راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید

راهکارهای مقابله با ویروس HIV و رفتار با بیمارانی که به ایدز مبتلا هستند

مخاطبین عزیز کافه تمشک، با بیماری ایدز آشنا شوید و راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید. برای همه ما مخصوصا کودکان بسیار مهم است تا بدانند ایدز چیست؟ راههای ابتلا به آن کدام است؟ و چطور باید با این بیماری رفتار کرد؟ زیرا همه در خطر آلوده شدن به آن هستند.

سلامتی عنصر مهمی در زندگی افراد است و باید آن را حفظ کرد. یکی از راهکارهای حفظ سلامتی آگاهی از بیماری ها و روش های پیشگیری یا درمان آنهاست. در این مقاله ما به شما خواهیم آموخت که چطور در مقابل ایدز ایمن شوید.

با بیماری ایدز آشنا شوید، راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید

ایدز چیست؟

ایدز یک بیماری نیست، بلکه یک ناخوشی است و عامل این ناخوشی ویروسی به نام HIV است. این ویروس پس از ورود به بدن وارد سلول های سفید خون می شود و دستگاه ایمنی را دچار آسیب می کند. زمانی که دستگاه ایمنی آسیب می بیند بدن در مقابل ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، و سرطان ها ضعیف می شود و با کوچکترین تهاجم دچار بیماری های مختلفی می شود که به مجموع این بیماری ها ایدز می گویند. نتیجه تحقیقات انجام یافته، دو علت جهل (Ignorance) در بسیاری از کشورهای آفریقایی و انکار (Denial) در کشورهای پیشرفته و درحال توسعه را عوامل عمده ی این گسترش دانسته اند.

 

امروزه مشکل بسیاری از کشورها در برابر بیماری ایدز، کمبود دانش و آگاهی نیست، بلکه مشکل د رنگرش نامناسبی است که بین مردم و حتی مسئولین در رابطه با بیماری ایدز و افرادی که با HIV زندگی می کنند وجود دارد. از آنجایی که تاکنون هیچ واکسن و یا درمان موثری در برابر بیماری ایدز تولید نشده است، تنها راه مقابله با بیماری، پیگیری از ابتلا به آن است. در این میان آحاد مختلف مردم اعم از نوجوانان، جوانان، دانش آموزان و … مخصوصا دانشجویان و دانشگاهیان به عنوان عصاره دانش و آگاهی و برآیند شعور جامعه نقش کلیدی در ایجاد و بهبود نگرش مثبت به امر پیشگیری HIV/AIDS داشته و ضروری است ضمن کسب اطلاعات کافی در این زمینه، به محافظت از خود و جامعه شان همچون سایر اقدامات تحول برانگیز، پیشتاز باشند.

با بیماری ایدز آشنا شوید، راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید

راه های اصلی انتقال:

 • رابطه جنسی پرخطر (بدون کاندوم)
 • استفاده از اجسام تیز و برنده مثل تیغ و سوزن خالکوبی آلوده
 • تزریق مواد به صورت مشترک یا با سرنگ آلوده
 • انتقال از مادر به کودک

 

ویروس همچنین با بعضی مایعات و بافت های بدن نیز منتقل می شود:

 • خون و محتویات آلوده به خون
 • ترشحات جنسی مردانه
 • ترشحات جنسی زنانهپ
 • بافت و اعضای بدن
 • مایع مغزی- نخاعی

 

HIV از چه راه هایی انتقال نمی یابد:

HIV در تماس معمولی اجتماعی و خانوادگی منتقل نمی شود. روبوسی، دست دادن، صحبت کردن، با هم غذا خوردن، هم اتاق بودن، استفاده از توالت، حمام و استخر مشترک باعث انتقال HIV نمی شود. دستگیره درب، ظرف غذاخوری، قاشق و … نمیتواند HIVرا منتقل کند.

ایدز از راه نیش حشرات نیز انتقال نمیابد.

با بیماری ایدز آشنا شوید، راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید

با بیماری ایدز آشنا شوید، راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید

 

تماس جنسی:

ویروس در مایعات و ترشحات جنسی مردانه و زنانه وجود دارد. درصورتی که رابطه جنسی پرخطر (بدون کاندوم) باشد، ویروس می تواند توسط مایع جنسی از فرد مبتلا به فرد سالم سرایت کند. زنان در اثر انتقال جنسی با احتمال بیشتری نسبت به مردان مبتلا می شوند. عواملی که احتمال انتقال جنسی را افزایش می دهد:

ارتباط جنسی مقعدی (از پشت)

ارتباط جنسی با زور و فشار

نزدیکی در دوران قاعدگی

ابتلا به بیماری های جنسی مانند سفلیس، سوزاک و …

 

مصرف مواد:

مصرف مواد مخدر یا محرک مانند کراک، شیشه، الکل، اکستازی و … حتی به صورت غیر تزریقی به دلیل کاهش قدرت تصمیم گیری می تواند باعث افزایش روابط پرخطر جنسی و انتقال HIV شود.

 

انتقال در تزریق مواد:

تزریق مواد با سوزن مشترک و یا وسایل تزریق باعث انتقال HIV می شود. تزریق مشترک بین تعداد بیشتری از افراد و خون بازی، بیشتر باعث انتقال می شود.

 

راه های پیشگیری:

مطمئن ترین راه پیشگیری از انتقال جنسی بیماری ایدز، پرهیز از تماس جنسی غیرمتعارف و یا ارتباط جنسی در چارچوب روابط صحیح خانوادگی است. ارتباط جنسی باید ترجیحاً انحصاری و با یک فرد شناخته شده صورت گیرد، فردی که خود رفتار جنسی پرخطر نداشته استفاده از کاندوم از ابتدای فعالیت جنسی، پرهیز از رفتارهای نامتعارف جنسی مثل نزدیکی از مقعد، نزدیکی در هنگام عادت ماهانه و غیره خطر انتقال بیماری را کاهش می‌دهد.

پرهیز از اعتیاد بهترین راه پیشگیری از انتقال بیماری از راه سرنگ آلوده است. پرهیز از اعتیاد تزریقی، پرهیز از تزریق های مکرر با یک سرنگ و پرهیز از تزریق دسته جمعی با یک سرنگ خطر انتقال را کاهش می دهد.

استفاده از وسایل شخصی مثل تیغ، احتراز از خالکوبی و حجامت غیربهداشتی، انجام بهداشتی ختنه و غیره راه های پیشگیری از بیماری اند.

درمان بیماری های جنسی نیز به محافظت از بیماری کمک می کند.

 

در چه مواردی لزوم انجام آزمایش HIV وجود دارد؟

مصرف کنندگان تزریقی مواد و شرکای جنسی آنها.

مراجعه کنندگان به مراکز گذری و مراکز درمان اعتیاد و شرکاء جنسی آنها.

بیمارانی که علائم و نشانه های منطبق بر عفونت HIV  را داشته باشند ( از جمله علائم بالینی مطابق با سندرم عفونت حاد HIV یا یک بیماری فرصت طلب مطابق ایدز، …) .

شرکای جنسی و افراد خانواده مبتلایان شناخته شده HIV.

مبتلایان به بیماریهای آمیزشی.

مبتلایان به هپاتیت های منتقله از راه خون.

افراد مبتلا به سل تحت نظارت مراکز مراقبت و درمان سل.

افرادی که به طور احتمالی با HIV مواجه گردیده اند (مانند کارکنان درمانی که مواجهه شغلی با HIV داشته اند، کسانی که به آنها تجاوز شده است،..).

کودکان در تماس HIV ، کودکان متولد شده از مادران مبتلا یا مشکوک به HIV.

تماس جنسی با فردی که در نواحی پر خطر زندگی می کند، (مناطقی که در آن آمار میزان افراد آلوده به HIV زیاد می باشد، مثلاً بعضی کشورهای آفریقایی، کشورهای تازه استقلال یافته روسیه، افغانستان و کشورهای ناحیه خلیج فارس).

استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر قبل از تماس جنسی (تریاک، هروئین، قرص اکستاسی، حشیش، شیشه و … ).

زنان باردار دارای عوامل خطر به خصوص مادران باردار ساکن نواحی حاشیه نشین شهر.

با بیماری ایدز آشنا شوید، راه های ابتلا و درمان ایدز را بدانید

روبان قرمز

اگر دقت کرده باشید روی هز دسته گل تقدیمی از طرف دوستان، روبان خوش رنگی هم نصب شده است. اهدا کننده گل و روبان  با این کار خود نشان میدهند که از دوست خود حمایت می کند و از صمیم قلب به وی محبت و عشق می ورزد. پی معنای کلی روبان، محبت، حمایت و عشق است.

 

روبان قرمز به عنوان سمبل حمایت از مبتلایان به ایدز در نظر گرفته شده است. علت انتخاب رنگ قرمز برای روبان، به دلایل زیر است:

 • قرمز نماد عشق و امید و حمایت و سمبل شور و عشق و مدارا با مبتلایان است
 • قرمز نماد درد و رنج انسان ها از مرگ مبتلایان به ایدز است
 • قرمز علامت خطر و نگرانی از عدم توجه جوامع به بیماری ایدز است که باعث به وجود آمدن یکی از بزرگترین معضلات جهانی شده است.

 

پس مفهوم روبان قرمز یعنی:

 • از افراد مبتلا به ایدز حماست میکنیم.
 • افراد مبتلا به ایدز را همچنان دوست داریم.
 • برای پیشگیری از ایدز هم پیمان هستیم.

 


 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن