اخبار حوادث

فاجعه آتش سوزی استرالیا | 500 میلیون حیوان جان باخته اند

فاجعه آتش سوزی استرالیا | 500 میلیون حیوان جان باخته اند


آتش سوزی استرالیا


گزارشی مختصر از وضعیت آتش سوزی در استرالیا

 

گرم شدن زمین عواقب جبران ناپذیری دارد. یکی جنگل های برزیل و حالا فاجعه آتش سوزی استرالیا که گریبان جامعه جهانی را گرفته است. بیشتر عوامل گرم شدن زمین به گفته دانشمندان انسان ها هستند. سیاست های غلط دولت ها در قبال کره زمین سبب گرم شدن زمین شده است. حالا این گرم شدن پیامد هایی دارد که به نفع هیچ کس نیست.

 

در استرالیا چه خبر است؟

آتش سوزی های ویرانگر از ماه سپتامبر در سراسر استرالیا آغاز شد. طی چند هفته گذشته این آتش سوزی ها به سطح “فاجعه بار” رسید. بصورتی که هیچ نشانی از توقف آن دیده نمی شود. این آتش سوزی جان 24 نفر را گرفته است و تصور می شود ده‌ها نفر مفقود شده اند. هزاران نفر دیگر خانه های خود را از دست داده اند. بسیاری نیز مجبور به جستجوی پناهگاه اضطراری می شوند.

 

انسانها تنها کسانی نیستند که در اثر این فاجعه آسیب دیده اند. تخمین زده می شود که تاکنون 500 میلیون حیوان جان باخته اند.


آتش سوزی استرالیا


تخمین زده می شود که تاکنون حدود 18 میلیون هکتار از اراضی در اثر آتش سوزی سوخته اند. این شامل جنگل ها ، پارک های ملی و سرزمین های بوشلند (همه خانه های حیات وحش) است. حدود 2000 خانه نیز ویران شده است. تصور می شود که ما شاهد اثرات زیست محیطی این آتش سوزی ها برای نسل های آینده خواهیم بود. نیم میلیارد حیوان – از جمله حیوانات خانگی ، حیوانات اهلی و حیوانات وحشی – جان خود را از دست داده اند.

 

آتش نشانان چه می گویند؟

هرچند مقداری باران در برخی نقاط استرالیا در حال باریدن است، اما این کافی نیست. به گفته یک فرمانده آتش نشانی: احتمال وجود یک آتش سوزی بزرگ لحظه به لحظه بیشتر می شود. زیرا سه رگه آتش در امتداد مرز ویکتوریا دارند به هم نزدیک می شوند.

آتش سوزی استرالیا


آنها می گویند: میزان آتش سوزی در سراسر کشور استرالیا دو برابر ایالت مریلند و بزرگتر از چندین ایالت دیگر، از جمله ماساچوست و نیوجرسی است.

 

دلیل آتش سوزی چیست؟

فصل آتش سوزی استرالیا معمولاً از ماه دسامبر تا مارس است، اما گرمای رکورددار در سال 2019 همراه با خشکسالی طولانی و وزش باد شدید اولین آتش سوزی را خیلی زودتر به همراه داشت. این انفجارها باعث کشته شدن حداقل 25 نفر شده است ، 2،000 خانه را ویران کرده و حدود 500 میلیون حیوان را نیز از بین برده است.

 

به گفته کارشناسان علت بروز آتش می تواند عامل انسانی باشد. اما فصلی که در آن قرار دارند این اتفاق را شدت می بخشد. به همین خاطر یک نوجوان 19 ساله به اتهام روشن گذاشتن آتش بازداشت شده است. تعدادی هم در سایر شهرها بازداشت شده اند. با این حال یکی از متخصصان گفته است: یک سهل انگاری از یک فرد کافی ست تا در چنین فصلی دچار عظیم ترین فاجعه چند سال اخیر شویم.


آتش سوزی استرالیا


اقدامات سازمان های جهانی برای استرالیا

جدای از اتهام ها این فاجعه خسارت های جبران ناپذیری به طبیعت و جهان وارد کرده است. هم اکنون از سراسر جهان تیم های امداد و آتش نشانی برای مهار آتش بسیج شده اند. این تیم ها نه تنها وسائل امدادی و بلکه غذا و دارو، چادرهای نجات و بسیاری اقلام مورد نیاز در شرایط بحرانی را به استرالیا حمل می کنند.

 

سازمان های بین المللی و صلیب سرخ جهانی به دنبال جذب کمک های مالی برای نجات حیوانات و کمک به مردم آسیب دیده هستند.

 

احتمال طوفان آتش در استرالیا چقدر است؟

همانطور که پیشتر گفته شد احتمال یک طوفان آتش بزرگ در استرالیا وجود دارد.

به گفته دانشمندان از جمله مک کارتی استاد دانشگاه استرالیا، این کشور در 10 سال گذشته گرمترین سالهای خود را تجربه کرده است. بعید نیست که این طوفان ها با شدت گرفتن جبهه هوای گرم و نفوذ بادهای زیاد افزایش یابد.


آتش سوزی استرالیا


طوفان آتش یک اصطلاح برای حجم عظیمی از آتش است که توسط باد حرکت می کند. این طوفان می تواند شهرهای بزرگ را بسوزاند.

به گفته کارشناسان فصل گرمای استرالیا تازه شروع شده است.

این آتش سوزی ها می تواند ماه ها ادامه یابد.

با این اوضاع اگر آتش مهار نشود بزودی طوفان آتش بسیاری از مناطق استرالیا را خواهد سوزاند.

 

 

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن