نکات خانه داری

سیر و فوایدش | چند مورد از تاثیرات مثبت مصرف سیر و نحوه استفاده از آن

سیر و فوایدش | چند مورد از تاثیرات مثبت مصرف سیر و نحوه استفاده از آن

سیر و فوایدش

 

با عرض سلام و ادب خدمت شما مخاطبین مجله اینترنتی کافه تمشک ، در خدمت شما عزیزان هستیم با معرفی سیر و فوایدش و همچنین روش های استفاده از این گیاه قدیمی و پر طرفدار که دارای طعم و بوی خاصی می باشد.

کمک کننده ی سیستم ایمنی

سیر جز آن دسته از سبزیجاتی است که بسیار بسیار مفید است . یکی از فواید که بسیار هم حائز اهمیت است ، تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد . طبق پژوهش های صورت گرفته ، عصاره سیر تاثیری مثبت بر روی عملکرد سلول های ایمنی بدن دارد .

موثر در سلامت قلب

استفاده از سیر در غذا یا در کنار غذا ، تاثیری مثبت بر کارکرد سالم قلب و سیستم خون رسانی بدن دارد . مطالعات صورت گرفته نشان از آن دارد که سیر می تواند در کاهش فشار خون و کلسترول بالا ، و همچنین کاهش سفتی سرخرگی و نشانگرهای خونی تاثیر گذار باشد.

عصاره سیر کهنه می تواند میزان پیشرفت کلسیفیکاسیون عروق کرونر، که تهدید کننده ی سلامت قلب است ؛ از جمله حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. اشخاصی که از کلسترول بالا رنج می برند ، می توانند سیر را به عنوان کاهش دهنده ی کلسترول کلی و کلسترول بد (LDL) و افزایش اندک سطوح کلسترول خوب (HDL) مورد مصرف قرار دهند .

جلوگیری از فشار خون بالا

بر اساس آمار و ارقام صورت گرفته ، چیزی نزدیک به 25 درصد افراد بزرگسال مبتلا به فشار خون بالا هستند که باعث مرگ هفت میلیون مبتلا در طول سال در سطح جهان می شود .در این میان سیر به عنوان یک مواد خوراکی نقش بسیار مهم و پررنگی در جهت جلوگیری از فشار خون بالا دارد.

مقابله با سرطان

سیر و دیگر سبزیجات هم قطارش ، در خانواده آلیوم مانند پیاز و تره فرنگی، درصد ابتلا به برخی سرطان ها از جمله معده، گلو، پروستات و روده بزرگ را کاهش می دهد. این گیاه همچنین باعث از بین رفتن سلول های سرطانی می گردد و مانع از رشد و گسترش سرطانمی گردد.

سیر و فوایدش | چند مورد از تاثیرات مثبت مصرف سیر و نحوه استفاده از آن

سیر و فوایدش

تاثیرگذار در سلامت مغز

مصرف سیر تاثیر نسبتا مثبتی بر قدرت ذهن و حافظه دارد . در این بین عصاره سیر کهنه می تواند از زوال شناختی جلوگیری کند و  این فرایند از طریق محافظت از نورون های مغز ممکن می گردد . همچنین، سیر به مبارزه با تغییرات مغزی که به عنوان پیش زمینه ای برای شرایط انحطاط عصبی از جمله بیماری آلزایمر شناخته می شود، کمک کند.

مفید برای روده

باکتری های مفیدی که در روده همه ی انسانها حضور دارند ، می توانند از سیر به عنوان پری بیوتیک برای تغذیه خود استفاده کنند ،این باکتری ها که با تقویت سیستم ایمنی و خلق و خوی خوب پیوند خورده اند، شناخته می شوند. پژوهش ها نشان داده اند که عصاره سیر کهنه تنوع میکروبی در روده از جمله تعداد باکتری های مفید و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

تاثیر در سلامت استخوان

سبزیجات خانواده آلیوم، علاوه بر جلوگیری از سرطان ، با محافظت در برابر آرتروز مفصل ران، شایع‌ترین بیماری مفصلی ناتوان کننده که افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد، مرتبط است. دانشمندان همچنین گفته اند که ترکیبات طبیعی گیاه سیر ، به پیشگیری از زوال غضروف مفصل و استخوان کمک می کند.

سیر و فوایدش | چند مورد از تاثیرات مثبت مصرف سیر و نحوه استفاده از آن

مصرف سیر چطور و چگونه؟

در برخی از بند های امده در مطلب بالا ، حرف از مکمل های سیر آمده است ، مصرف اینگونه مکمل ها باید طبق نظر دکتر انجام بگیرد. در شکل مکمل، سیر می تواند با داروها یا مکمل های دیگر نیز ترکیب شود یا به طور بالقوه محرکی برای عوارض جانبی ناخواسته باشد که از آن جمله می توان به ناراحتی گوارشی، سرگیجه، بی خوابی و افزایش خطر خونریزی اشاره کرد.

مصرف سیر تازه نیز مزیت های زیادی دارد که برای بالا بردن سطح کارایی آن، سیر تازه را خرد نموده و در دمای اتاق قرار دهید . پژوهش ها نشان داده اند که این کار به آزاد شدن آنریمی که سطوح ترکیبات تقویت کننده سلامت سیر را افزایش می دهد کمک کرده و 10 دقیقه پس از خرد شدن به نقطه اوج خود می رسد . همچنین می توان سیر را پس از انجام فرایند هایی به طور سیر ترشی استفاده نمود.


مطالب بیشر

خواص شگفت انگیز گلابی در کاهش وزن ، دیابت و بیماری های قلبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن